Coffee Kremy

Coffee Kremy


Delightful kawy o smaku czekolady pokryte kremy. Te słodkie smakołyki są idealne dla miłośników kawy w swoim życiu.
kawy smakowe
Laurice: host, reżyser, montażysta, producent wykonawczy
Gilly: asystent gospodarz, reżyser obrazu, oświetlenie, kot wrangler

Biżuteria oferowana przez: Gems przez Gilly
Facebook:
Kawałki noszone: Snow Storm

Dołącz do nas na Twitterze i Facebooku.
Laurice a
Gilly:

Kawa Krem

Składniki:
½ szklanki, 118 ml, woda filtrowana
¼ szklanki, 59ml pół na pół, lub lekko kremowy
1 łyżka, 15ml, błyskawiczne kryształy espresso
1 łyżka, 15ml, syrop kukurydziany światło
½ łyżeczki 3ml, wanilia
16 OZS, 453g, pół słodkie kąski czekolady, takie jak Ghiardelli
3 łyżki, 35g, skrócenie

W średnim ogniu dowodem szklanej misce, dodać czekoladę i skrócenie i odstawić. W rondlu 3-kwarta z ciężkim dnem, połączyć cukier, woda, krem, kryształy kawy oraz syrop kukurydziany i ustawić na średnim ogniu, ciągle mieszając. Gdy mieszanina zaczyna wrzeć, ostrożnie klip termometr krystalicznego boku naczynia. Gotować, aż mieszanina osiągnie 234º do 236ºF, 112º do 113ºC, stale mieszając. Mieszanina powinna wrzeć równomiernie na całej powierzchni. Powinno to zająć około 15 - 20 minut. W ciągu ostatnich kilku stopni pójdzie bardzo szybko, więc zwrócić uwagę.

Gdy cukier osiągnie temp, wyłączyć palnik i niech mieszaniny chłodny bez mieszania do 110ºF, 40ºC. To zajmie blisko godzinę. Wyjąć termometr i dodać wanilię. Całość mieszać drewnianą łyżką, aż stanie się gęsta i przypomina masło orzechowe zarówno w fakturze i kolorze. To może zająć ponad 20 minut, stale mieszając, aby mieć zapasowa gotowa do etapu i miesza się, gdy jest to konieczne.

Szybko miarka cukierka przez łyżeczkę i uformuj kulki umieszczając je na pergaminie pokryte blasze. Pozostawić cukierki do pełnego zestawu. Powinny one wyglądać suche. Re-roll je, jeśli określony kształt. Umieścić cukierki w lodówce przez 30 minut.

Tymczasem postawić miskę z czekoladą i skrócenie nad małym rondelku z około cala wody w dole, gotującą się powoli, nie wrzącą. Podgrzewać delikatnie, aż wszystko się rozpuści i gładka. Rzuć zimne kremy do kawy, po jednym na raz, w czekoladzie.

Użyj zanurzania widelcem delikatnie unieść je i umożliwić nadmiar czekolady do kroplówki off. Umieścić kremy na czystym pergaminie wyłożonej patelni. Jeśli niepokryte kremy zaczynają mięknąć, zwrócić je do lodówki, aby firma się.

Oblewania kremy mogą być przechowywane w lodówce w ciągu 30 minut, w celu ustawienia czekolady przed bańki.

Ten przepis sprawia, że ​​około 45 ¾ cala kremy do kawy.

Komentarze

Popularne posty